Kolejny rok już niemal za nami, a premiera Pillars of Eternity zbliża się wielkimi krokami. Wiele się działo w 2014 roku, więc przyszedł czas, aby podsumować najważniejsze wydarzenia i materiały. Zapraszamy do (nie tylko) lektury!

1. Data premiery Pillars of Eternity
Pillars of Eternity zaliczyło w tym roku kolejną obsuwę. Nie znamy jeszcze konkretnej daty premiery (choć niektóre sklepy wskazują dzień 13.02), natomiast wiadomo, że gra najprawdopodobniej ukaże się początkiem przyszłego roku, tj. w pierwszym kwartale.
2. Przedsprzedaż i cena
Osoby, które nie wspierały projektu na drodze crowdfundingu, z pewnością zainteresuje fakt, że już teraz można złożyć przedpremierowe zamówienie na grę. Dostępne są dwie edycje cyfrowe: Hero Edition (zwykła) oraz Champion Edition (kolekcjonerska), a także wydanie pudełkowe, które ukaże się nakładem firmy Cenega. Oto polskie sklepy przyjmujące pre-ordery:
3. Współpraca z Paradox Interactive
W marcu zawiązana została współpraca między studiem Obsidian Entertainment a firmą Paradox Interactive. Polega ona na tym, że wszelkie obowiązki marketingowe i wydawnicze przejmuje szwedzkie Paradox Interactive, przy zachowaniu wszelkich praw do marki i twórczej wolności przez Obsidian Entertainment.
4. Wymagania sprzętowe
Mimo nieubłaganego upływu czasu, wymagania sprzętowe Pillars of Eternity tak naprawdę wciąż stanowią pewną niewiadomą, ponieważ nie pojawiło się do dnia dzisiejszego oficjalne, publiczne stanowisko deweloperów. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że do gry potrzebna będzie co najmniej taka konfiguracja:
- Procesor: Pentium IV taktowany zegarem 2,6 GHz (lub odpowiednik AMD)
- Pamięć operacyjna: 2 bądź 4 gigabajty (rozbieżność źródeł)
- Karta grafiki: 128 bądź 512 megabajtów pamięci VRAM (j.w.)
- Dysk twardy: 20 lub 25 gigabajtów wolnej przestrzeni dyskowej (j.w.)
- System operacyjny: Windows XP/Vista/7/8(.1) bądź Mac OS (10.5/10.7) lub Linux (Ubuntu 14.04/ Mint 17)
Możliwe, że warianty z większymi wymaganiami są konfiguracją zalecaną, aczkolwiek żadne wiarygodne źródło ani nie obala, ani nie potwierdza takiej teorii.
5. Backer Beta
18 sierpnia ruszyły zamknięte beta-testy dla darczyńców, którzy wsparli projekt odpowiednią kwotą. Backer Beta dostępne jest wyłącznie przez platformę Steam i obecnie nie ma już możliwości przystąpienia do niej, gdyż akcja crowdfundingowa dobiegła definitywnie końca 25 sierpnia.
Osoby, które nie posiadają dostępu do zamkniętych beta-testów, z pewnością zainteresują liczne materiały wideo, które zgromadziliśmy w specjalnym dziale poświęconym Backer Becie. Znajdują się tam zarówno filmiki przygotowane przez redakcję, jak i naszych czytelników.
Poniżej prezentujemy wyżej wspomniane filmiki autorstwa naszej redaktorki, Białego Feniksa, które opatrzyła także swoim komentarzem (a do powiedzenia w temacie ma najwięcej z nas ;-)):
6. Nowy zwiastun
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=hCiO4P4ZixY”][/su_youtube]
7. Próbka ścieżki dźwiękowej i głosów postaci
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=NFYv7JhV5Lc”][/su_youtube]
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=BfrroBk21do”][/su_youtube]
8. Wiedza o świecie przedstawionym
Ten rok obfitował również w rozmaite informacje na temat Eory [nazwa świata gry — przyp. Misza]. Jest ich jednak zdecydowanie za dużo, aby wszystkie je tutaj zestawić, dlatego zainteresowanych zapraszamy do lektury wybranych, najważniejszych pozycji z naszych bogatych zasobów:
- Nie sposób ominąć dawnej aedyrskiej kolonii imperialnej Wolnego Palatynatu Dyrwood oraz pradawnego królestwa Eir Glanfath, w których toczy się akcja Pillars of Eternity, podobnie jak nie usłyszeć o czterech wojnach, bardziej bądź mniej odległych w czasie, czyli o Wojnie Pękniętych Kamieni i pokrewnej jej Wojnie Czarnych Drzew , niepodległościowym zrywie dyrwoodzkim pod nazwą Wojny Buntu oraz o ciągle świeżej w pamięci Wojnie Świętych skutkującą w Dyrwood straszliwymi konsekwencjami na czas nieokreślony.
- Podczas przemierzania leśnych ostępów Palatynatu, nie zabraknie ponad ośmiu towarzyszy, w tym mistycznej pani paladyn “zrodzonej z bogów”, jak i dość nietypowego łotrzyka z duszą wojownika oraz “świeżej krwi” w postaci orlańskiego druida służącego matce naturze czy kapłana oddanemu pani ognia i wojny. Wszyscy urozmaicać będą rozgrywkę swoimi historiami oraz relacjami z postacią gracza.
- Pośród miast i miasteczek krążą plotki o wpływowych ugrupowaniach, z którymi trzeba się liczyć. Nieuchwytna grupa tajnej policji grasuje po ulicach stolicy Dyrwood, podczas gdy inni pogrążeni pozostają w patriotyzmie i świeżych ranach z przeszłości, choć niemniej szalone i gorliwe są ideały kosmicznej równowagi dla starożytnego zakonu druidów osiadłego w stolicy Eir Glanfath.
- Dla hardkorowych poliglotów znajdzie się także gratka w postaci języków świata Eory wraz z prawidłową wymową różnych słówek i liter, szczególnie języka aedyrskiego i glanfatańskiego, które dość często pojawiają się w grze.
I takim sposobem zamykamy omawiany okres. Dziękujemy wszystkim naszym Czytelnikom za kolejny wspólnie spędzony rok i zachęcamy do dalszego odwiedzania naszego wortalu, gdyż najlepsze jest wszak jeszcze przed nami!
Zespół redakcyjny Pillars of Eternity POLSKA