Wojna Czarnych Drzew [War of Black Trees]

Wojna Czarnych Drzew to drugi, poważny konflikt pomiędzy Imperium Aedyru a Eir Glanfath. Wybuchła jesienią roku 2652 AI.

Historia

Po Wojnie Pękniętych Kamieni w Jelenioborzu przez 21 lat panowały pokój i dobrobyt. Poza kilkoma powstaniami niewolników i sprzeczkami o granice – nic poważnego się nie wydarzyło, aż do 2652 AI. Niektórzy z earlów Jelenioborza, zmęczeni traktatowymi ograniczeniami i zachęcani przez imperialne siły, pogwałcili dekrety, wynajmując ludzi do grabieży ruin. Glanfatanie nie zareagowali natychmiast, ale ich odpowiedź była krwawa i brutalna. W wyniku powstania niewolników Regd odzyskał kontrolę nad swoimi siłami partyzanckimi. Do sił dołączył kontyngent delemgan, przez co walki okazały się dla jelenioborskich żołnierzy jeszcze straszniejsze.

Edrang był już za stary na poprowadzenie Jelenioborza do wojny, więc wysłał swego syna Admetha, by ten rozprawił się z wrogiem. Admeth, mogący pochwalić się taktycznymi zdolnościami na miarę swego ojca, podłożył w lesie nad rzeką Isce Uar ogień, co zatrzymało wycofujące się siły. Niektórym Glanfatanom udało się uciec, ale tysiące innych zginęły w piekielnym ogniu. Regd został pojmany i wtrącony do niewoli w Nowym Heomarze. Walki trwały jeszcze przez kilka miesięcy. Admeth stosował tę samą taktykę, dzięki czemu udało mu się odeprzeć Glanfatan i delemgany z pola walki. Wojna trwała niecały rok. Jelenioborze ostatecznie odniosło zwycięstwo, ale za straszliwą cenę. Konflikt ten jest znany pod nazwą Wojny Czarnych Drzew.

Pod panowaniem Admetha Jelenioborze cieszyło się siedmioma tłustymi latami. W 2662 AI Admethowi udało się osiągnąć to, czemu nikt do tej pory nie podołał. Mianowicie zniósł w kraju niewolnictwo. Wynegocjował Traktaty Dziesięcioletnie (nazwa wzięła się stąd, że od Wojny Czarnych Drzew minęło dziesięć lat). Ustalono ostateczny termin, kiedy wszyscy niewolnicy mieli wyjść na wolność. W ramach zadośćuczynienia ich dotychczasowi właściciele mieli za każdego niewolnika otrzymać ekwiwalent pieniężny bądź ziemski. Gdyby właściciel nie zgodził się wypuścić niewolników, należało zabrać ich siłą, a na niego nałożyć grzywnę. W zamian za to Glanfatanie mieli nawiązać stosunki handlowe z Jelenioborzemi przekazać jego rządowi część swojego terytorium (w praktyce oznaczało to, że mieli przestać kontestować obecność ludzi, którzy by na nim żyli i nim rządzili).

Skutki:

  • pokonanie Eir Glanfath
  • pojmanie Galven Regda
  • zniszczenie dużej części Jelenioborza
  • zniesienie niewolnictwa przez Traktaty Dziesięcioletnie

Książki w grze traktujące o Wojnie Czarnych Drzew

  • Jelenioborze, częśc 3: Wojna Czarnych Drzew i dojście do władzy Admetha Hadreta [The Dyrwood, part 3: War of Black Trees and rise of Admeth Hadret]