Smoki

Młody smok [drake], podobny trochę do wiwerny z Dragon Age.
Młody smok [drake], podobny trochę do wiwerny z Dragon Age.

Smoki posiadają trzy stadia rozwoju. Pierwszym jest  żmij [wurm], posiadający inteligencję rzędu kociej, kierujący się głównie instynktem i choć niebezpieczny, nie stanowi większego wyzwania dla awanturników. Są dość przebiegłe. Aby rozwinąć się w  draka muszą mieć dużo miejsca i jedzenia oraz żyć samotnie z dala od jaszczurczych kuzynów. Potrzebne jest im także własne siedlisko. Ponieważ szanse na przetrwanie są niskie, większość żmijów zbija się w grupy. Są odważne i bardzo agresywne, jeśli ktoś zakłóci ich spokój na ich terytorium.

Drugim stadium jest drak [drake]. Jest on pośrednim stadium cyklu rozwojowego smoków, powyżej etapu żmija, ale poniżej dorosłego smoka (którymi wcale nie muszą zostać). Draki bardzo agresywnie bronią swojego terytorium i usiłują je jak najbardziej powiększyć. Są wrogo nastawione do innych draków, które stanowią dla nich konkurencję. Ubarwienie draka odzwierciedla wybrane przez niego terytorium. Na przykład drak mieszkający na mokradłach będzie miał ubarwienie w odcieniach zieleni, brązu i czerni, płaski pysk, wysoko umieszczone nozdrza oraz błony ochronne na oczach. Wprawdzie wszystkie draki potrafią zionąć ogniem, ale mogą też wyuczyć się ziania innymi żywiołami.

Niewiele z nich dożywa do ostatniego stadium rozwoju, czyli smoka [dragon].  Dorosły smok jest olbrzymi – nawet w spoczynku rozmiarem przewyższa większość zwyczajnych budynków. Kiedy staje na tylnych łapach, staje się dwa razy większy. Dorosły smok osiągnął najwyższe stadium swojego rozwoju, wzorem draka przystosowując się do otoczenia – chociaż w nieco większym stopniu. Ich ubarwienie, zdobienia, a nawet struktura ciała odzwierciedlają wybrane terytorium – podobnie jak ich ataki i zwyczaje obronne. Ponieważ dorosły smok opanował już swoje terytorium, rzadko kiedy musi stawiać czoła innym smokom lub drakom, więc z natury jest nieco mniej agresywny i unika walki, jeśli nie jest ona niezbędna. Tylko dorosłe smoki są w stanie się rozmnażać i jest to jedyny powód, dla którego smok opuszcza czasem swoje terytorium lub szuka innych przedstawicieli swojego gatunku. Smok przybiera płeć po osiągnięciu dojrzałości, ale jeśli wśród okolicznej populacji przeważa jedna z płci, smok potrafi swoją płeć zmienić. Dorosłe smoki są tak rzadkie, że taka umiejętność jest niezbędna dla przetrwania gatunku.

Smoki są bardziej inteligentne od większości istot rozumnych, ale ich samotnicza natura uniemożliwia im znaczące kontakty z innymi gatunkami.

Znane rodzaje draków

  • Młody drak [Young drake]
  • Drak [Drake]
  • Cienisty drak [Shadow Drake]
  • Dziwny wielgachny drak [Strange Great Drake]

Znane rodzaje smoków

  • Smok adrowy [Adra Dragon]
  • Smok podniebny [Sky Dragon]