Walka

Na wynik walki w Project Eternity bezpośrednio wpływać będą poniższe czynniki:

Witalność

W czasie jakiejkolwiek walki w Project Eternity, gracze będą musieli uważać na dwa składniki witalności ich postaci: wytrzymałość oraz zdrowie. Obrażenia uderzają najpierw w wytrzymałość, a dopiero później zostają przekonwertowane na obrażenia zdrowotne. Zazwyczaj 1/4 obrażeń wytrzymałościowych jest przekonwertowana na obrażenia zdrowotne, czyli jeśli postać otrzymuje 12 punktów obrażeń wytrzymałościowych, to otrzyma 3 punkty obrażeń zdrowotnych. Niektóre postaci (np. barbarzyńcy) mają inny system konwertowania obrażeń.

Wytrzymałość

Wytrzymałość przestawia, ile obrażeń może otrzymać dana postać, zanim straci przytomność. Postaci tracą ją szybko i odzyskują względnie szybciej. Umiejętności i czary mogą pomóc w odzyskaniu lub regeneracji wytrzymałości. Jeśli poziom wytrzymałości postaci spadnie do zera, postać pada jak w przypadku nokautu. Czary i umiejętności mogą postawić nieprzytomną postać na nogi, zaś wszystkie nieprzytomne postaci odzyskują przytomność po zakończeniu walki. Tylko wytrzymałość wojowników regeneruje się w czasie walki, zaś po walce wytrzymałość każdej postaci regeneruje się bardzo szybko.

Zdrowie

Zdrowie przedstawia, ile obrażeń może przyjąć postać, zanim zginie. Zdrowie traci się normalnie w proporcjach 1:4 względem wytrzymałości. Kiedy zdrowie postaci gracza lub towarzysza spada do zera, zostają oni okaleczeni (w standardowej rozgrywce) lub zabici (w przypadku Expert Mode lub w przypadku wybrania takiej opcji przy standardowej rozgrywce). Zdrowie można odzyskać tylko przez odpoczynek.

 

Obrona

Obrona jest statystyką, która jest porównywana z celnością napastnika. Jeśli obrona broniącego się jest niższa niż celność atakującego, atakujący trafia częściej. Na każdym poziomie, każda postać otrzymuje dodatkowe 3 punkty do wszystkich rodzajów obrony. Rodzaje obrony, a także rodzaje ataków, przed którymi chronią to:

  • Odbicie – bezpośrednie ataki wręcz oraz dystansowe
  • Zahartowanie – ataki „na organizm” takie jak trucizny czy choroby
  • Refleks – ataki obszarowe
  • Psychika – ataki umysłowe

Klasa postaci decyduje o startowej wartości każdej z poszczególnych rodzajów obrony. Wiadomo, że wojownicy zaczynają z największą wartością odbicia, barbarzyńcy z wysokim zahartowaniem i niskim odbiciem, a mnisi mają zbalansowane wartości obronne. Podstawowe wartości obronne przedstawia poniższa tabela.

Klasa Odbicie Zahartowanie Refleks Psychika
Barbarzyńca  b.d.   b.d.   b.d.   b.d.
Czarownik [Wizard]   b.d.  b.d.   b.d.   b.d.
Druid   b.d.   b.d.  b.d.   b.d.
Kapłan   b.d.   b.d.  b.d.  b.d.
Łotrzyk 15 10  30  5
Łowca [Ranger]  b.d.   b.d.   b.d.  b.d.
Mnich   b.d.   b.d.   b.d.  b.d.
Paladyn  b.d.   b.d.   b.d.   b.d.
Pieśniarz [Chanter]   b.d.  b.d.  b.d.  b.d.
Psionik [Cipher]  b.d.  b.d.   b.d.  b.d.
Wojownik 25 15 10  10

 

Atak

W czasie wszystkich ataków porównywana jest celność atakującego do jednej z czterech typów obrony broniącego się. Losowana jest wartość od 1 do 100. Jeśli celność atakującego i obrona broniącego się mają wynoszą tyle samo, rezultat ataku ustalany jest w poniższy sposób:

  • 1-5 = pudło (atak nie odnosi żadnego skutku)
  • 6-50 = draśnięcie (o 50% mniej obrażeń lub długości efektu)
  • 51-95 = trafienie (pełne obrażenia i długość efektu)
  • 96-100 = trafienie krytyczne (dodatkowe 50% obrażeń i długości efektu)

Istnieją także umiejętności, jak np. Nieczysta walka, które zmieniają te domyślne wartości.