Orlanie

Orlan-iconWiększość orlan można znaleźć na północy o umiarkowanym klimacie, jak i daleko na południu w okolicach Wolnego Palatynatu Jelenioborza. Rasę tę cechuje niski wzrost, dwubarwna skóra oraz niezwykle wielkie, owłosione uszy. Z powodu swojego rozmiaru, orlanie padają ofiarą marginalizacji i represji ze strony większości kultur, z którymi weszli w kontakt. Dlatego prawdziwą rzadkością są większe skupiska tej rasy, gdyż orlanie w ciągu stuleci migrowali do coraz bardziej zalesionych obszarów.

Wiele społeczności orlańskich zaadoptowało brutalne taktyki partyzanckie, takie jak częste używanie trucizn czy pułapek w otaczającym środowisku, przez co nawet orlanie wychowani w obszarach miejskich muszą zmagać się z paskudną reputacją ich dzikich kuzynów.

W tej części świata jedynym obszarem, gdzie orlanie są na równej pozycji społecznej z innymi rasami jest Eír Glanfath. W legendach glanfatańskich oba plemiona orlan i elfów ślubowały chronić ruin engwitańskich wewnątrz Eir Glanfath. Od tego czasu plemiona zmieszały się do takiego stopnia, że pomimo fizycznych różnic między nimi, orlanie i elfy glanfatańskie traktują się na równi.

Średnia długość życia orlan wynosi około 50-80 lat.

Podział rasowy

 • Orlanin dziki [Wild Orlan] – odmiana dzika jest pierwotną u orlan występującą w głębokich lasach i tropikach. Choć oddzieliły się od orlan osiadłych jakieś tysiąc lat temu, to jednak ich ciała różnią się w większości zarostem na twarzy, którego brak u orlan osiadłych.  Występują w najgłębszych lasach Eír Glanfath, lecz ich mniejsza ilość służy za niewolników w Readceras (zwykle handlują nimi Vailianie). Większość ludzi uważa dzikich orlan za beznadziejnych niewolników ze względu na ich częsty analfabetyzm i wrogość. W ciągu poprzednich stuleci podtyp ten został wyparty z terenów cywilizowanych z powodu uprzedzeń wielkich kultur. Większość Jelenioborzan [Dyrwoodans], Vailian [Vailians] i Readcerasjan [Readcerans] uważa dzikich orlan za istoty niepohamowane oraz zwierzęce, co utrudnia im kontakt z obcymi – często jest on nieprzyjazny, jeśli nie wręcz wrogi. Wielu kolonistów uważa orlan za niegodne zaufania i krwiożercze stworzenia, i w duchu rasizmu, przypina im łatkę czarnego charakteru. Ponieważ na terenach kolonialnych uprzedzenia są szczególnie silne, bardzo trudno jest ukryć dzikim orlanom swe kudłate ciała i twarze (posiadają gęste owłosienie na całym ciele). Rzadko widywani w Jelenioborzu, Readceras i Republikach Vailiańskich.orlanie dzicy
 • Cechy fizyczne:
  • Nos: zadarty, wąski i mały
  • Głowa: w kształcie serca, okrągła z ogromnymi uszami pokrytymi futrem, duże brwi
  • Oczy: wąskie, migdałowate, okrągłe z wielką kocią źrenicą koloru błękitnego, zielonego, złotego, żółtego, srebrnego, fioletowego i piwnego
  • Włosy: szorstkie, cienkie, faliste i kręcone od koloru żółtego, zielono-żółtego, rudego, pomarańczowego, niebiesko-zielonego, zielonego, zielono-brązowego, brązowego i czarnego. Włosy pokrywają około 90% ciała orlan dzikich
  • Skóra: dwubarwna, ciemniejsze kolory często się różnią od brązu do czekolady. Barwy zlewają się z głównym tonem bliżej środka ciała, a ich zewnętrzne odcienie są mniej lub bardziej symetryczne. Orlańska skóra ma zwykle żółtawy i zielonkawy odcień.

 

 • Orlanin osiadły [Hearth Orlan] – orlanie osiadli w porównaniu z dzikimi kuzynami mają rzadszą warstwę futra, co sprawia, że są widocznie mniej owłosieni. Oprócz kępek włosów na uszach ich owłosienie na twarzy wygląda jak u typowego człowieka. Dzielą pochodzenie ze swymi dzikim kuzynami wywodzącymi się z tropików na północ od Readceras. Podczas gdy tamci pozostali w głębi dżungli, orlanie osiadli przenieśli się do otwartych przestrzeni zamieszkiwanych przez inne rasy i stworzyli pierwsze społeczności. Często służą jako niewolnicy w Readceras i Republikach Vailiańskich, a rzadziej w Aedyrze. Jednym z warunków traktatu między Jelenioborzem, a Eir Glanfath było wyzwolenie orlańskich niewolników i choć zostali wolnymi obywatelami, często jeszcze pracują jako słudzy.orlanie osiedli
 • Cechy fizyczne
  • Nos: mały, wąski, zadarty
  • Głowa: okrągła i w kształcie serca, olbrzymie, owłosione z tyłu uszy, duże brwi
  • Oczy: migdałowate, okrągłe z dużymi kocimi źrenicami koloru niebieskiego, zielonego, złotego, żółtego, srebrnego, fioletowego i piwnego
  • Włosy: szorstkie, gęste, faliste lub kręcone koloru blond, rudego, pomarańczowego, niebiesko-zielonego, zielonego, zielono-brązowego, brązowego i czarnego. Włosy pokrywają około 50% ciała.
  • Skóra: Dwubarwna, odcień jasny i ciemniejszy. Barwy zlewają się z głównym tonem bliżej środka ciała, a ich zewnętrzne odcienie są mniej lub bardziej symetryczne. Orlańska skóra ma zwykle żółtawy i zielonkawy odcień.

 Premia rasowa i zdolności pasywne

 • Wszyscy orlanie otrzymuje premię do Stanowczości +1 i Percepcji +2 kosztem Mocy -1.
 • Pomniejsze zagrożenie [Minor Threat] – kiedy orlanin osiadły atakuje cel, który jest jednocześnie atakowany przez sprzymierzeńca, część trafień ulega zamianie na trafienia krytyczne.
 • Buńczuczne postanowienie [Defiant Resolve] – po ataku przeciwko woli dzicy orlanie otrzymują tymczasową premię do wszystkich rodzajów obrony.