Skaen

Skaen to bóg tajonej nienawiści, rozgoryczenia, brutalnych rewolucji, zazdrości i intryg. Znany jest pod przydomkiem Cichego Niewolnika [Quite Slave].

Skaen2Zwykle przedstawia się go jako małego, łysego mężczyznę pokrytego bliznami po chłoście z odciętymi uszami i nosem. Wydaje się przyjmować pozycję uległą z zaciśniętymi pięściami i spuszczonymi oczyma, które błyszczą od mroku tajonej nienawiści. Ci którzy pragną zniszczenia swych podwładnych, często modlą się do Skaena. Wierzy się, że bóstwo interweniuje podczas politycznych rebelii razem z Woediką, z którą jest powiązany.

Skaen to bóstwo nie znające miłosierdzia i przebaczenia. Jeśli petent ujawni jego tajemnice lub działa zbyt pochopnie, Skaen go opuści. To samo dotyczy tych, którzy zyskują prestiż wśród sfer wyższych – nie mogą liczyć na wsparcie Skaena.

Woedika często przedstawiana jest w parze z Cichym Niewolnikiem. Towarzyszy jej w drodze, często biorąc na siebie jej ciężar. Nie jest jasne czy ci dwaj bogowie są faktycznymi sojusznikami czy Skaen tylko podąża za Woediką, bo utraciła swój tron i spiskuje przeciwko innym bogom. Niektórzy teologowie sądzą, że Woedika ukradła domenę zemsty od Skaena, stąd podąża za nią by odzyskać, to co utracił.

Manifestacje

Skaen manifestuje się w postaci Kukły [The Effigy] – straszliwego potwora powstającego z rąk tych, którzy są niezwykle represjonowani i pragną dokonać nieopisanych aktów uwolnienia się od oprawców. Wyznawcy wybierają pośród siebie jedną osobę na Kukłę. Golą jej głowę, usuwają genitalia i wszelkie oznaki tożsamości. Osoba jest poddawana brutalnej chłoście, odcina jej się uszy i nos, a oczy zastępuje czarnymi kamieniami. W końcu zmusza się ją do wypicia krwi osób ze sfer wyższych. Krew musi być świeża, a Kukła musi wypić wszystko do dna. Jeśli cały rytuał zostanie zaakceptowany (często nie jest), to Skaen zamanifestuje się w Kukle, która staje się niepowstrzymanym i żałosnym nośnikiem mocy boga odpornym na ból i o straszliwej sile fizycznej. Jak tylko zginą oprawcy represjonowanych (zwykle w okropny sposób) Kukła pada martwa. Realna manifestacja Skaena zdarza się rzadko. Ponad stulecie temu odnotowano przypadek Kukły prowadzącej przez puszczę chłopską rebelię, podczas której cała rodzina szlachecka została złapana, obdarta ze skóry i nadziana na dach własnej posiadłości, których ciała pożarły potem ptaki i muchy.

Wyznawcy i kult

Cichy Niewolnik nie ma oficjalnych świątyń, jego wyznawanie często pozostawiane jest w tajemnicy. W niektórych krajach wyznawanie Skaena jest zabronione – zwykle w tych z dużą ilością zubożałych chłopów lub poddanych. W Republikach Vailiańskich Skaen jawi się jako Potulny Niewolnik [Docile Slave] – wielce ugrzeczniona wersja boga pogardzana przez niższe klasy społeczne. W Jelenioborzu wierni Skaena to często kaci i oprawcy specjalizujący się w torturach i egzekucjach ludzi ze sfer wyższych. W ich szeregach jest zapewne wielu psycholi, których dziwactwa jednak się toleruje tak długo jak spełniają swe zadanie. Postrzega się to jako wadę jelenioborskiej kultury, mimo że podstawy są ugruntowane w historii. Po Wojnie Pękniętego Kamienia powstała luźna społeczność niewoląca Glanfatan celem zrobienia z nich wojowników, co przybrało na sile w następstwie Wojny Buntu. Próbowano stworzyć kilka Kukieł w nadziei zakończenia konfliktu z Aedyrem. Jako że Skaen jest powiązany bardziej z wewnętrznymi uchybieniami niż narodowymi zrywami, dlatego też nie wtrącił się w formalne działania wojenne. Spowodowało to razem z jego okrutną i zabójczą naturą, spadek wzrostu wiary w populacji Jelenieborza poza silnym umiłowaniem przez mieszkańców stawiania oporu. Możliwość obrania przez Skaena stron podczas formalnego konfliktu nie jest zamknięta, ale konsekwencje interwencji Cichego Niewolnika w życie narodów są zbyt straszliwe do wyobrażenia.

Portfolio:

 • Przydomki: Cichy Niewolnik, Niewolnik Królowej, Intrygant
 • Manifestacje: Kukła
 • Domeny: tajona nienawiść, rozgoryczenie, brutalna rewolucja, opór, zazdrość, intrygi
 • Sprzymierzeńcy: Woedika, Ondra, Rymrgrand
 • Wrogowie: Abydon
 • Symbole: ludzka kukła lub zwierzę w rozkładzie z czarnymi kamieniami w oczodołach
 • Wyznawcy: buntownicy, niższe warstwy społeczne, niewolnicy, kaci
 • Największe miejsca kultu: Jelenioborze
 • Frakcje: Brak
 • Zadania i misje: Krwawe Dziedzictwo
 • Dostępny dla kapłana: Tak
 • Powiązani Boscy: –