Hylea

Hylea to bogini ptaków, nieba, macierzyństwa, kreatywności, języka, pieśni, sztuki i inspiracji. Zwana jest Królową Ptaków [Bird Queen], Piewczynią Chmur [Cloudsinger] lub Podniebną Matką [Sky-Mother]Hylea.

Hylea ze swego Ptasiego Dworu [Court of Birds] obserwuje życie na ziemi i w powietrzu, rządząc wszelkimi stworzeniami poruszającymi się po niebie. Przyobleka się w kolorowy płaszcz utkany z piór wielu znanych ptaków. Jej Ptasi Dwór to miejsce pełne pokoju, sztuki, pieśni i wierszy.

Hylea to także sprzymierzeniec i bliska przyjaciółka Eothasa ze względu na udział obu bogów w narodzinach i nowych początkach. Jej kler lamentuje nad zniknięciem Lśniącego Boga w każdą rocznicę śmierci św. Waidwena oraz honoruje go wierszami. Mówi się, że wyznawcy Hylei ratowali Eothasjan w czasach pogromów z rąk mściwych Magranitów, stąd wielu z ocalałych znaleźć można w szeregach Podniebnej Matki. Postawa ta nadszarpnęła prestiż kultu Hylei w Jelenioborzu oraz uczyniła Magranę jej wrogiem.

Manifestacje

Hylea nie posiada bezpośredniej ludzkiej formy jak niektórzy bogowie. Jej postać to ptaki wszelkiego rodzaju stanowiące oczy i uszy bogini w świecie śmiertelników. Im więcej ptaków w danym miejscu, tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania ze strony Podniebnej Matki.

Hylea potrafi się manifestować także w krzykach matek podczas porodu. Kiedy rodząca kobieta umiera, jej dusza ulatuje ku Dworowi Hylei i odradza się jako jego ptasi opiekun. Dzieci, których matki zmarły podczas porodu, zostają poświęcone Królowej Ptaków, ponieważ wierzy się iż śmierć ich matek oznacza niezwykłą przychylność bogini. Inną manifestacją jest naturalny błękit nieba, a raczej jego piękno.

Wyznawcy

Hylea ma kler formalny jak i nieformalny. Formalne świątynie Hylei to ptaszarnie z wieloma oknami w kształcie świetlików wypełnione ptakami każdego gatunku. Często znaleźć je można w salonach artystów i pisarzy jak i u wszelkich ludzi zajmujących się sztuką. Artyści, poeci często trzymają ptaki w nadziei, że bogini zacznie do nich szeptać we śnie. Wśród dzikich orlan inspirację nie uważa się za dar, a raczej coś, co się bogini ukradło. Ich poeci i piosenkarze organizują łowy wgłąb lasów, poszukując niezwykle rzadkich i najpiękniejszych ptaków, które potem konsumują. Wierzą, że tylko spożywając ciało bogini przejmą boską iskrę kreatywności. Hylea prawie że nie ma wyznawców wśród dzikich orlan, ponieważ poród jest niezwykle bolesny i trudny u tej rasy.

Nieformalny kler stanowią położne wykwalifikowane w sztukach medycznych i porodzie. Położne nie mają świątyni, dlatego często przyozdabiają się talizmanami z kolorowych piór – znak błogosławieństwa Hylei.

Portfolio:

 • Przydomki: Królowa Ptaków, Piewczyni Chmur, Podniebna Matka
 • Manifestacje: brak bezpośrednich, pośrednio jako krzyki rodzących matek, śpiew ptaków i błękit nieba
 • Domeny: ptaki, niebo, macierzyństwo, pieśni, sztuka, kreatywność, język, piękno
 • Sprzymierzeńcy: Eothas
 • Wrogowie: Magrana
 • Symbole: uskrzydlone ptasie jajo
 • Wyznawcy: położne, artyści, poeci, piosenkarze
 • Największe miejsca kultu: Eir Glanfath, Aedyr, Republiki Vailiańskie
 • Zadania i misje: Gniazdo ponad chmurami
 • Dostępna dla kapłana: Nie
 • Powiązani Boscy: ptasi Boscy