Vailiańska Kompania Handlowa

To jedna z frakcji, do której może dołączyć gracz.

Vailiańska Kompania Handlowa (VKH) to największa z najemnych organizacji diuków i jedyna kompania handlowa z canc suolias (pięcioma słońcami) oznaczającymi poparcie pięciu Wielkich Diuków Republik Vailiańskich. VKH pierwszy raz pojawiła się w Pillars of Eternity w zadaniu „Za wszelką cenę” w dzielnicy Daru Ondry.

Filozofia i cele — Kompania istnieje, według najemców, by bogacić ich inwestorów, a poprzez pełnomocnika same Republiki Vailiańskie. Pod płaszczykiem pozyskiwania bogactw kryje się jednak wyrazista nuta dumy kulturowej. Motywacja przywódców kompanii to wiara w to, że Vailianie są najlepszymi handlowcami na świecie, którymi nie mogą przestać być. Choć Vailiańska Kompania Handlowa ma renomę wśród głównych sił zagranicznych, to z dala od domu i od wścibskich oczu nadzorców ich standardy nie są już takie wysokie.

Relacje z innymi frakcjami

  • VKH ma pokojowe stosunki z Huaną, choć traktuje ich jako środki do zdobycia tego, czego chcą od Martwego Ognia. Nie uznaje roszczeń Huanitów do ich ziem, sądząc że to jedynie kwestia czasu, kiedy wyrwą je za pomocą fortelu i uroku.
  • Wrogość do Królewskiej Kompanii Martwego Ognia trwa w najlepsze. Umowa wojenna z plemieniem Kahangi zabrania otwartego konfliktu, stąd wewnątrz granic Neketaki panuje niespokojny rozejm (choć obydwie frakcje posuwają się do szpiegostwa, sabotażu, robienia na złość i wywyższania się). Gdzie indziej umowa jest niemożliwa do przestrzegania, a walki toczą się regularnie, kiedy nadarzy się okazja.
  • Principi to prawdziwa kula u nogi dla Vailian, gdyż ci mają osobiste urazy przeciwko Republikom i namierzają statki Kompanii. Chcą nie tylko bogacić się, ale przede wszystkim zadawać szkody operacjom VKH.

Zasoby — Vailiańska Kompania Handlowa słynie ze swej wszechstronności, wyrobiwszy sobie renomę za szeroką ofertę towarów. Vailianie uważają, że jeśli można na czymś zarobić, mało czy dużo, to oni w pierwszej kolejności powinni się tym zająć. Same Republiki opływają w zasoby żelaza, miedzi, srebra, huty szkła, statków, przypraw, zegarów i przyrządów astronomicznych.