Huana

Huana to jedna z frakcji w Deadfire, do której może dołączyć gracz.

Huanici są ludami tubylczymi Martwego Ognia. Huana to luźny termin opisujący zdecentralizowaną populację aumauańską wyewoluowaną w wachlarz lokalnych wariacji o wspólnych korzeniach. Jednak nie oznacza to, że Huana nie posiada przywódców czy struktur kierujących. Z czasem udało im się ustanowić centralną władzę, choć jej wpływ wydaje się maleć wraz z odległością od jej źródła.

Religia — Ukochane bóstwa Huanitów to Ondra kontrolująca morza i Hylea władająca wiatrem oraz Woedika zapewniająca pokój na drodze sprawiedliwości. Galawain posiada rozproszone grono wyznawców, którzy są bardziej zorientowani na podbój. Zaliczają się do nich plemiona Huanitów o nazwie Wahaki i Kahanga używających argumentu dzierżenia władzy ze względu na aprobatę boga wobec przetrwania najsilniejszych. Ci którzy szukają zemsty na wrogach, z łatwością modlą się do Skaena nie mającego raczej szerszego kultu w innych okolicznościach.

Relacje z innymi frakcjami

  • Huanę trudno ujednolicić, ponieważ różne plemiona mają różne postawy wobec sił w regionie.
  • Najbardziej widoczne plemię, Kahanga, zawarło umowy z Rauatai i Republikami Vailiańskimi posiadającymi placówki w ich największym mieście. W nadziei na wzajemną kontrolę obie siły liczą na to, że ich konkurencja wzbogaci Kahangę i przyniesie bezpieczeństwo.
  • Wielu Huanitów uważa Principi, którzy najeżdżali ich w przeszłości, za zaprzysiężonych wrogów. Choć rosnąca obecność kompanii handlowych w ostatnich latach odwróciła uwagę piratów, to nie jest niczym niezwykłym sojusz Huanitów z Principi w nadziei na zablokowanie rozwoju tych kompanii.

Geografia i lokalizacja — Huanici są rozproszeni pośród najbardziej zaludnionych wysp archipelagu. Martwy Ogień rozciąga się wzdłuż całej półkuli południowej , przez co klimat waha się od tropikalnego na północy po umiarkowany i polarny na południu. Największe skupiska populacji znajdują w łańcuchu wysp strefy subtropikalnej.