Statek i eksploracja

W Deadfire kluczowym elementem podróży jest poruszanie się za pomocą statku. Stanowi on bazę operacji pozwalającą na eksplorację Archipelagu. Towarzysze pozostaną na pokładzie, jeśli nie będą w drużynie, a komnaty pod podkładem będą służyć za kapitańskie kwatery pozwalające na odpoczynek i relaks.

Statek można ulepszać i nadawać mu indywidualny charakter, zmieniając wygląd żagli, malując kadłub i dodając bandery związane z sojuszniczymi frakcjami. Oprócz kosmetyki można też polepszyć jakość dział, żagli, kadłuba. Np. krasnoludzkie działa zapewniają ekstra moc przy bitwach morskich a ulepszone żagle dodają większej szybkości przy manewrowaniu wroga.

Znane rodzaje statków:

  • Jelenioborski żaglowiec (domyślny)
  • Vailiański galeon
  • Rautajski okręt bojowy

 

Nawigacja po otwartym morzu

Mapa świata przeszła kompletne zmiany od formy po funkcjonalność. Koniec z podróżowaniem od punktu do punktu (choć można bezpośrednio do odkrytych lokacji). Na większych wyspach możecie nawet wysiąść ze statku i podróżować pieszo. Można odkryć lochy i wyspy poza mapą, wyruszyć po skarb albo obrać kurs na wyspę. Eksploracja wzorowana jest na grach z cyklu Fallout (pierwszej i drugiej części).

Podczas podróży morskich można zarządzać statkiem oraz towarzyszami, z którymi można porozmawiać. Za pomocą interfejsu mapy da się podróżować bezpośrednio do już odkrytych lokacji.

Zdarzenia

W czasie przygód wokół wysp Archipelagu można napotkać różne rzeczy. Zostaną one zaprezentowane na interakcjach skryptowanych — rolę będzie odgrywał nie tylko statek, ale także wszystkie ulepszenia. Znajdą się tam zdarzenia o charakterze potyczek jak i bardziej neutralne, których przebieg będzie zależeć od wyborów. Np. atak z dział bądź walka na pokładzie. Efektywność dział zależy od ich ulepszeń. Inne zdarzenia to np. odnalezienie opuszczonego statku, uratowanie grupy marynarzy z wraku, spotkanie z wędrownym kupcem czy walki z morskimi potworami.

Załoga statku

Członkowie załogi, a konkretnie sternicy, mogą wywodzić się ze wszystkich ras. Każda z nich posiada własną, unikalną animację przy kole sterowym. Oprócz ras cywilizowanych możemy też zwerbować paru przedstawicieli innych istot rozumnych.

Znani sternicy: